Yato YT-82812 chainsaw 4500 RPM Black, Red
Yato YT-82812 chainsaw 4500 RPM Black, Red
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black, Red |
| Oil tank capacity | 0.17 L |
| Chain pitch | 76.2 / 8 mm (3 / 8") |
| Blade length | 33 cm |
| Oil level indicator | Yes |
| Automatic oiling | Yes |
| Chain speed | 8.5 m/s |
| Idle speed | 4500 RPM |
| Chain gauge | 1.1 mm |
| Chain tensioner | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Removable battery | Yes |
| Battery voltage | 18 V |
| AC input voltage | 36 V |
| Battery capacity | 2 Ah, 36 Wh |
| Power source | Battery |
| Weight | 4.84 kg |
| Carrying case | No |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Chain cover included | Yes |
| Chain bar included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Battery included | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Sound power level | 92.8 dB |
| Sound pressure level | 81.9 dB |
| Vibration emission | 2.57 m/s² |
| Warnings | Do not dispose of used batteries in the normal waste stream; hand them in at a designated collection point. |