Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
DeWALT DCS369N-XJ - a powerful cordless saw with a brushless motor and variable speed.
Features | |
|---|---|
| Integrated light | Yes |
| Adjustable speed | Yes |
| Product color | Black, Yellow |
| Engine type | Brushless |
Power | |
| Power source | Battery |
Weight | |
| Weight | 1.43 kilograms |
Operation | |
| Cutting power (pipe) | 4 centimeters |
| Sound power level | 95 dB |
| Vibration level (wooden skirt) | 5.5 m/s² |
| Sound pressure level | 84 dB |
| Idle stroke rate (max.) | 2800 ppm |
| Cutting depth in wood | 9 centimeters |
| Vibration level (table) | 8.1 m/s² |
| Cutting depth for steel | 4 centimeters |
Package contents | |
| Battery pack | No |
| Carrying case | No |
| Charger | No |