-
−2%
Makita DUC406ZB chainsaw Green
Makita DUC406ZB chainsaw Green
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Oil tank capacity | 0.2 L |
| Safety switch | Yes |
| Ergonomic handle | Yes |
| Product colour | Green |
| Kickback protection | Yes |
| Oil level indicator | Yes |
| Chain gauge | 40 cm |
| Motor type | Brushless |
| Chain pitch | 76.2 / 8 mm (3 / 8") |
| Chain speed | 20 m/s |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 18 V |
| Removable battery | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Length | 270 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Chain cover included | Yes |
| Battery pack | No |
| Charger | No |
| Chain bar included | Yes |
| Carrying case | No |