- In stock
Makita DUC355Z chainsaw Black,Blue
Makita DUC355Z chainsaw Black,Blue
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Input voltage | 18 V |
| Chain pitch | 76.2 / 8 mm (3 / 8") |
| Chain gauge | 1.1 mm |
| Blade length | 3.5 cm |
| Product description | Terms and conditions of the extended warranty for private and business users https://www.makita.pl/service-web-login.html |
| Product colour | Black, Blue |
| Chain speed | 20 m/s |
| Oil tank capacity | 0.2 L |
| Motor type | Brushless |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| AC input voltage | 18 V |
| Power source | Battery |
| Removable battery | Yes |
| Battery capacity | 6 Ah |
| Width | 215 mm |
| Height | 235 mm |
| Length | 443 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Carrying case | No |
| Charger | No |
| Battery pack | No |
| Warnings | Use appropriate protective equipment such as gloves and safety glasses., Do not dispose of used batteries in the normal waste stream; hand them in at a designated collection point., Keep the unit away from sources of heat and fire. |