Hedge trimmer - Makita UN460WDZ
Hedge trimmer - Makita UN460WDZ
















Hedge trimmer - Makita UN460WDZ
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Maximum cutting length | 46 cm |
| Cutting rate | 3600 RPM |
| Telescopic boom arm | Yes |
| Noise level | 85 dB |
| Motor type | Brushless |
| Cutting thickness (max) | 1.8 cm |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Length | 2511 mm |
| Width | 87 mm |
| Weight | 3 kg |
| Height | 134 mm |
| Set contents | Cutting blade, Manual, Warranty card, Cordless hedge trimmer, Blade guard |
| Battery pack | No |
| Carrying case | No |
| Charger | No |
| Warnings | Do not touch the blade while the appliance is running., Do not immerse the device in water. |