- In stock
Hedge trimmer - Makita DUH506Z
Hedge trimmer - Makita DUH506Z
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Motor type | Brushless |
| Noise level | 88 dB |
| Cutting thickness (max) | 2 cm |
| Blade tooth spacing | 3 cm |
| Maximum cutting length | 50 cm |
| Cutting rate | 4000 RPM |
| Maximum power | 320 W |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 18 V |
| Height | 185 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Width | 207 mm |
| Length | 897 mm |
| Battery pack | No |
| Carrying case | No |
| Charger | No |
| Set contents | Cordless hedge trimmer, Manual, Warranty card, Cutting blade 500 mm, Blade guard |
| Warnings | Do not touch the blade while the appliance is running., Do not immerse the device in water. |