- In stock
Einhell GP-LS 18/28 Li T BL-Solo pruning shears Bypass Black, Red
Einhell GP-LS 18/28 Li T BL-Solo pruning shears Bypass Black, Red
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cutting system | Bypass |
| Blade material | Steel |
| Blade colour | Stainless steel |
| Handle colour | Black, Red |
| Soft grip | Yes |
| Safety lock | Yes |
| Handle material | Aluminium |
| Weight | 2.11 kg |
| Cutting capacity | 2.8 cm |
| Length | 1600 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Carrying case | No |
| Battery pack | No |
| Charger | No |