- In stock
Einhell GP-LC 36/40 Li BL 10500 RPM Black, Red
Einhell GP-LC 36/40 Li BL 10500 RPM Black, Red
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Oil tank capacity | 0.23 L |
| Cutting length | 38 cm |
| Motor type | Brushless |
| Product colour | Black, Red |
| Chain pitch | 76.2 / 8 mm (3 / 8") |
| Idle speed | 10500 RPM |
| Chain speed | 19.3 m/s |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery capacity | 5.2 Ah |
| Power source | Battery |
| Package weight | 6.22 kg |
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Weight | 4.76 kg |
| Package height | 275 mm |
| Charger | No |
| Battery pack | No |