Diamond cutting disc Makita, 76 mm x 10 mm x 1.4 mm
Diamond cutting disc Makita, 76 mm x 10 mm x 1.4 mm



Diamond cutting disc Makita, 76 mm x 10 mm x 1.4 mm
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | MAKITA, Makita |
| Model | D-77263 |
| Diameter | 76 mm |
| Inner hole diameter | 10 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Diamond blade type | Continuous |
| Material to be processed | Ceramics |
| Suitable for cutting | Dry |
| Units per package | 1 |
| Maximum revolutions per minute | 20150 rpm |
| Cutting speed | 801 m/s |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Suitable for tools | For multi-purpose use |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Weight | 0.052 kg. |
| Length | 7 mm. |
| Width | 85 mm. |
| Height | 108 mm. |
| Country of manufacture | CN |