DeWALT DCS572NT portable circular saw 18.4 cm Yellow 5500 RPM
DeWALT DCS572NT portable circular saw 18.4 cm Yellow 5500 RPM
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Yellow |
| Built-in light | Yes |
| Motor type | Brushless |
| Dust blower | Yes |
| Suitable for materials | Wood |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Sound power level | 102 dB |
| Idle speed (max) | 5500 RPM |
| Cutting depth (90º) | 5.8 cm |
| Bevel capacity (max) | 57° |
| Blade diameter | 18.4 cm |
| Sound level uncertainty | 3 dB |
| Blade bore | 1.6 cm |
| Bevel adjustment | Yes |
| Sound pressure level | 91 dB |
| Cutting depth (45º) | 4.4 cm |
| Charger | No |
| Carrying case | Yes |
| Battery pack | No |
| Saw blade included | Yes |