DEWALT DCS571NT-XJ portable circular saw 115 mm 18V T-STAK Black, Yellow
DEWALT DCS571NT-XJ portable circular saw 115 mm 18V T-STAK Black, Yellow


DEWALT DCS571NT-XJ portable circular saw 115 mm 18V T-STAK Black, Yellow
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Motor type | Brushless motor |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 18 V |
| Power source | Battery |
| Battery weight | 400 g |
| Weight | 2.5 kg |
| Sound pressure level | 102 dB |
| Idle speed (max) | 4500 RPM |
| Blade diameter | 11.5 cm |
| Sound power level | 91 dB |
| Blade bore | 0,95 cm |
| Cutting depth (90º) | 3,8 cm |
| Charger | No |
| Carrying case | Yes |
| Battery pack | No |