CUTTING-DISC
CUTTING-DISC


CUTTING-DISC
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | BOSCH, Bosch |
| Article | 2608600096 |
| Thickness | 2mm |
| Diameter | 230mm |
| Inner hole diameter | 22 mm |
| Weight | 0.2 kg, 0.2 kg. |
| Material | Stainless steel |
| Maximum revolutions per minute | 6650 rpm |
| Cutting speed | 80 m/s |
| Disc shape | Straight |
| Material to be processed | Metal, Stainless steel, Steel |
| Units per package | 1 |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 228 mm. |
| Width | 230 mm. |
| Height | 3 mm. |
| Country of manufacture | DE |