- In stock.
Camping knife Morakniv Basic 511, 224 mm
Camping knife Morakniv Basic 511, 224 mm
Camping knife Morakniv Basic 511, 224 mm
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | MORAKNIV, Morakniv |
| Article | 511 |
| Length | 22.4 cm, 224 mm. |
| Blade length | 9.1 cm |
| Material | Carbon steel |
| Weight | 0.109 kg, 0.16 kg. |
| With case | Yes |
| Additional information | Blade thickness: 2 mm. Blade material: steel. Handle: polypropylene |
| Width | 49 mm. |
| Height | 45 mm. |
| Country of manufacture | SE |