- In stock
-
−1%
55cm hedge trimmer, 18V DCMHT563P1 DEWALT
55cm hedge trimmer, 18V DCMHT563P1 DEWALT
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cutting length | 55 cm |
| Product colour | Yellow, Black |
| Blade size | 55 cm |
| Stroke rate | 1400 spm |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source | Battery |
| Battery capacity | 5 Ah |
| Battery voltage | 18 V |
| Weight | 3 kg |
| Battery pack | Yes |
| Carrying case | No |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Charger | Yes |