Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Intel Core Ultra 9 285 processor has 24 cores, 36 MB Smart Cache, and a maximum boost frequency of up to 5.6 GHz. It supports up to 192 GB of DDR5 memory and has integrated graphics with support for multiple video outputs.
Technical Data | |
|---|---|
| Delivery Date | 2025 Q1. |
| Status | Launched |
| OpenCL Version | 3.0 |
Processor | |
| Performance core pulse frequency | 5.4 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Performance core base frequency | 2.5 GHz |
| Processor base power | 65W |
| Efficient cores | 16 |
| Base frequency of effective cores | 1.9GHz |
| Maximum Turbo Power | 182 W |
| Processor model | 285 |
| Processor codename | Arrow Lake |
| Processor family | Intel Core i7-9700HQ |
| Processor socket | FCLGA1851 |
Graphics | |
| Xe nuclei | 4 |
| Integrated graphics card model | Intel Graphics |
Memory | |
| Supported memory clock speeds | 6400MHz |
| Memory channels | Dual channel |
| Maximum supported internal memory | 192GB |
Processor Special Features | |
| Intel® Thermal Velocity Boost | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (CPU) | Yes |
Other Features | |
| L2 Cache | 40960 KB |
| Graphics output | DP2.1 UHBR20, HDMI2.1 FRL 12GHz, eDP1.4b |