-
−8%
The Intel Core™ Ultra 7 270K Plus is a 24-core processor with a maximum frequency of 5.5 GHz and 36 MB Smart Cache. It supports up to 256 GB of DDR5 memory and has integrated Intel® Graphics.
The Intel Core™ Ultra 7 270K Plus is a 24-core processor with a maximum frequency of 5.5 GHz and 36 MB Smart Cache. It supports up to 256 GB of DDR5 memory and has integrated Intel® Graphics.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Intel Core™ Ultra 7 270K Plus is a 24-core processor with a boost frequency of up to 5.5 GHz and 36 MB Smart Cache. It supports DDR5 memory with a maximum capacity of 256 GB and has an integrated Intel® graphics processor.
Processor | |
|---|---|
| Product type | Processor |
| Brand | Intel |
| Model | Core™ Ultra 7 270K Plus |
Specifications | |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 24 |
| Boost frequency | 5.5 GHz |
| Cache type | Smart Cache |
| Cache size | 36MB |
| Socket type | LGA 1851 (Socket V1) |
| Main power | 125W |
| Maximum Turbo Power | 250W |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Generation | Intel Core Ultra (2 series) |
Graphics | |
| Integrated graphics | Intel® Graphics |
Memory | |
| Memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum supported memory | 256GB |
| Memory channels | Dual channel |
| Memory clock frequency | 7200MHz |
Features | |
| PCI Express version | 4.0, 5.0 |
| ECC support | Yes |