-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
20 cores with a base frequency of 3.9 GHz and a boost frequency of up to 5.5 GHz, as well as 30 MB of L3 cache. Supports dual-channel DDR5 memory with clock speeds up to 6400 MHz and has integrated Intel graphics.
Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7-7700HQ |
| Processor socket | LGA1851 |
| Processor threads | 20 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30MB |
| Processor base frequency | 3.9 GHz |
| Cooler included | No |
| Box | Yes |
| Processor Boost Frequency | 5.5 GHz |
| Processor cores | 20 |
| The component is intended for | PC |
Graphics | |
| Integrated graphics card | Yes |
| Integrated graphics card model | Intel graphics |
Memory | |
| Memory channels | Dual channel |
| Supported memory types | DDR5 |
| Supported memory clock frequencies | 6400MHz |
Features | |
| PCI Express slot version | 4.0, 5.0 |
| Market segment | Desktop |
Safety warning | |
| Warnings | Do not touch the processor contacts to avoid electrostatic damage. Ensure that the processor is properly cooled to prevent overheating. Avoid shocks and drops to avoid damaging sensitive components. |