Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Intel Core Ultra 7 265 processor has 20 cores, including 12 efficiency cores and 8 performance cores, with a maximum boost frequency of 5.3 GHz and 30 MB Smart Cache. It supports up to 192 GB of DDR5 memory, has integrated graphics with 4 Xe-cores, and is compatible with a variety of AI software frameworks.
Technical data | |
|---|---|
| Status | Presented |
| Delivery date | 2025 Q1. |
| OpenCL version | 3.0 |
Processor specifications | |
| Efficient cores | 12 |
| Performance cores | 8 |
| Performance core boost frequency | 5.2 GHz |
| Effective core base frequency | 1.8GHz |
| Effective kernel boost frequency | 4.6 GHz |
| Performance core base frequency | 2.4 GHz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (2 series) |
| Processor codename | Arrow Lake |
| Processor socket | FCLGA1851 |
| Processor manufacturer | Intel |
Graphics specifications | |
| Xe-nuclei | 4 |
| Integrated graphics card model | Intel Graphics |
| Integrated graphics card dynamic frequency (max.) | 1950MHz |
| Integrated graphics card base frequency | 300MHz |
Memory specifications | |
| Memory channels | Dual channel |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported memory clock frequencies | 6400MHz |
Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 frequency | 5.3 GHz |
| Intel® Deep Learning Boost (CPU) | Yes |
Other features | |
| Graphics output | DP2.1 UHBR20, HDMI 2.1 FRL 12GHz, eDP1.4b |
| L2 cache | 36864 KB |
| Overall processor performance | 33 TOPs |
| NPU performance | 13 TOPs |