-
−6%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Intel Core Ultra 5 225 processor has 10 cores, 10 threads, and 20 MB Smart Cache. It supports DDR5 memory with a maximum capacity of 192 GB and has a boost frequency of up to 4.9 GHz.
Technical data | |
|---|---|
| OpenCL version | 3.0 |
| Delivery date | 2025 Q1 |
| Status | Launched |
Processor | |
| Processor threads | 10 |
| Processor model | 225 |
| Processor family | Intel Core i5-3310U |
| Processor cache | 20MB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor Boost Frequency | 4.9 GHz |
| Processor socket | FCLGA1851 |
| Processor codename | Arrow Lake |
| Processor cores | 10 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance cores | 6 |
| Performance core base frequency | 3.3 GHz |
| Maximum turbo power | 121 W |
| Processor base power | 65W |
| AI software platforms supported by CPUs | DirectML, ONNX RT, Windows ML, WebNN, OpenVINO |
Graphics | |
| Integrated graphics card | Yes |
| Integrated graphics card model | Intel Graphics |
| Number of supported displays | 4 |
| Integrated graphics card refresh rate at maximum resolution | 60Hz |
| Integrated graphics card outputs | HDMI 2.1, eDP 1.4b, DisplayPort 2.1 |
Memory | |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual channel |
| Maximum internal memory | 192GB |
Processor special functions | |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Deep Learning Boost | Yes |
Neural processing unit (NPU) | |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Full processor performance up to | 23 TOPs |
Make sure the CPU is properly seated in the processor socket to avoid damage. Do not dispose of processors in the regular trash - they require special disposal due to their potential environmental impact.