-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
14 cores provide efficient multitasking and processing power. The processor operates at a base frequency of 4.2 GHz and a maximum boost frequency of 5.2 GHz, using the LGA1851 socket.
Processor | |
|---|---|
| Processor family | Intel Core i7-7700HQ |
| Cooler included | No |
| Package | Yes |
| Processor cache | 24MB |
| Processor cores | 14 |
| Processor socket | LGA1851 |
| Processor threads | 14 |
| Processor cache type | L3 |
| The component is intended for | PC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor base frequency | 4.2GHz |
| Processor overclocked | 5.2 GHz |
Graphics | |
| Integrated graphics card | Yes |
| Integrated graphics card model | Intel Graphics |
Features | |
| PCI Express slot version | 5.0, 4.0 |
| Market segment | Desktop |
Memory | |
| Memory channels | Dual channel |
| Types of satellite memory | DDR5 |
| Satellite memory frequencies | 6400MHz |
Security warning | |
| Warnings | Do not throw processors in the regular trash - they require special disposal due to potential environmental impacts. Ensure that the CPU is properly seated in the CPU socket to avoid damage. |