The AMD Ryzen 5 7400 processor has 6 cores and 12 threads, with a base frequency of 3.3 GHz and a maximum frequency of up to 4.3 GHz. It supports DDR5 memory and has a thermal design power (TDP) of 65 W.
The AMD Ryzen 5 7400 processor has 6 cores and 12 threads, with a base frequency of 3.3 GHz and a maximum frequency of up to 4.3 GHz. It supports DDR5 memory and has a thermal design power (TDP) of 65 W.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The AMD Ryzen 5 7400 processor has 6 cores and 12 threads, a base frequency of 3.3 GHz and a maximum frequency of 4.3 GHz. It supports DDR5 memory and has a thermal design power (TDP) of 65 W.
Processor | |
|---|---|
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor maximum frequency value | 4.3GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 16MB |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65W |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 series |
| Processor base frequency | 3.3 GHz |
Graphics | |
| Integrated graphics card | Yes |
| Integrated graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Integrated graphics card base frequency | 2200MHz |
Memory | |
| Maximum amount of internal memory supported by the processor | 128GB |
| Memory channels | Dual channel |
| Memory types supported by the processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by the processor | 3600, 5200MHz |
Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| PCI Express slot version | 5.0 |
Operating conditions | |
| Tjunction | 95 °C |