The AMD Ryzen 5 5600G processor with 6 cores and 12 threads delivers excellent performance, reaching a frequency of 3.9 GHz, and with integrated AMD Radeon graphics, you can enjoy smooth visuals.
The AMD Ryzen 5 5600G processor with 6 cores and 12 threads delivers excellent performance, reaching a frequency of 3.9 GHz, and with integrated AMD Radeon graphics, you can enjoy smooth visuals.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The AMD Ryzen 5 5600G is a powerful 6-core, 12-thread processor with a base frequency of 3.9 GHz and a boost frequency of up to 4.4 GHz. With 16 MB L3 cache and dual-channel DDR4-SDRAM memory support up to 3200 MHz, this processor delivers excellent performance for both gaming and everyday work.
Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3.9GHz |
| Configurable TDP-up | 65W |
| Cooler included | Yes |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Configurable TDP-down | 45W |
| Processor cache | 16MB |
| Processor operating modes | 64-bit, 32-bit |
| Processor lithography | 7 nm |
| Thermal Design Power (TDP) | 65W |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor Boost Frequency | 4.4GHz |
| The component is intended for | For computer |
| Packaging | Yes |
| Processor cache type | L3 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 12 |
| Processor cores | 6 |
Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Integrated graphics card | Yes |
| Integrated graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | None |
Features | |
| Market segment | Desktop |
| PCI Express slot version | 3.0 |
Memory | |
| Memory channels | Dual channel |
| Types of memory supported by the processor | DDR4-SDRAM |
| Processor supported memory clock speeds | 3200MHz |