Intel Xeon Silver 4514Y processor 2 GHz 30 MB Tray
Intel Xeon Silver 4514Y processor 2 GHz 30 MB Tray
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
10 - 15
business days
| Package carrier | E1B |
| Servicing status | Baseline Servicing |
| Launch date | Q4'23 |
| Status | Launched |
| Number of UPI links | 2 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor cores | 16 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | 4514Y |
| Processor codename | Emerald Rapids |
| Stepping | R1 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Intel® UPI Speed | 16 GT/s |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 4677 (Socket E) |
| Thermal Design Power (TDP) | 150 W |
| Processor base frequency | 2 GHz |
| Processor generation | Intel Xeon Scalable 5th Gen |
| Processor ARK ID | 237557 |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Maximum number of PCI Express lanes | 80 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Embedded options available | Yes |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Supported instruction sets | AVX-512, AVX 2.0, AVX, AMX, SSE4.2 |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Scalability | 2S |
| Market segment | Server |
| Memory channels | Octa-channel |
| ECC | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 4 TB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| DTS Max | 90 °C |
| Tcase | 79 °C |
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® QuickAssist Software Acceleration | Yes |
| Intel® Advanced Matrix Extensions (AMX) | Yes |
| Intel® Data Streaming Accelerator (DSA) | 1 default devices |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Speed Select Technology - Core Power | Yes |
| Intel® On Demand Feature Activation | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption | Yes |
| Intel® Platform Firmware Resilience Support | Yes |
| Maximum Enclave Size Support for Intel® SGX | 64 GB |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions | Yes |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Intel® Crypto Acceleration | Yes |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Maximum internal memory | 4 TB |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Warnings | Do not disassemble the processor or attempt to repair it yourself., Avoid direct contact with water and high humidity., The product should be used in accordance with the manufacturer's instructions to avoid damage. |