- In stock
Intel Core Ultra 7 265F processor 30 MB Smart Cache Box
Intel Core Ultra 7 265F processor 30 MB Smart Cache Box
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Status | Launched |
| Launch date | Q1'25 |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Performance-core boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Efficient cores | 12 |
| Performance cores | 8 |
| Performance-core base frequency | 2.4 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 182 W |
| Box | Yes |
| AI software frameworks supported by CPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML, WebNN |
| Processor socket | FCLGA1851 |
| Processor cores | 20 |
| Processor model | 265F |
| Processor codename | Arrow Lake |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor threads | 20 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor ARK ID | 241064 |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Use conditions | PC/Client/Tablet |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Supported instruction sets | SSE4.2, SSE4.1, AVX 2.0 |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Scalability | 1S |
| Embedded options available | No |
| Idle States | Yes |
| PCI Express slots version | 5.0, 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| Memory clock speeds supported by processor | 6400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Intel® Thread Director | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 frequency | 5.3 GHz |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| L2 cache | 36864 KB |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Warnings | Avoid shocks and drops so as not to damage delicate components., Do not touch the processor pins to avoid electrostatic damage., Ensure that the processor is adequately cooled to prevent overheating. |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | WebNN, ONNX RT, DirectML, OpenVINO, Windows ML |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Sparsity support | Yes |
| Total processor performance up to | 25 TOPs |