-
−2%
Intel Core Ultra 7 265 processor 30 MB Smart Cache Box
Intel Core Ultra 7 265 processor 30 MB Smart Cache Box
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| OpenCL version | 3.0 |
| Status | Launched |
| Launch date | Q1'25 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor base frequency | 2.4 GHz |
| AI software frameworks supported by CPU | WebNN, DirectML, ONNX RT, Windows ML, OpenVINO |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Maximum turbo power | 182 W |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Processor threads | 20 |
| Box | Yes |
| Processor ARK ID | 241068 |
| Processor cores | 20 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor codename | Arrow Lake |
| Processor model | 265 |
| Processor socket | FCLGA1851 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Xe-cores | 4 |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card outputs supported | HDMI 2.1, DisplayPort 2.1, Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x7D67 |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 60 Hz |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 4 |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1950 MHz |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 60 Hz |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Use conditions | PC/Client/Tablet, Workstation |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Market segment | Desktop |
| Embedded options available | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.1, AVX 2.0, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Idle States | Yes |
| PCI Express slots version | 5.0, 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| Memory clock speeds supported by processor | 6400 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Intel® Thread Director | Yes |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 frequency | 5.3 GHz |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Intel® Remote Platform Erase (RPE) | Yes |
| Intel® Stable IT Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | Yes |
| Intel® Hardware Shield Eligibility | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on GPU | Yes |
| Intel vPro® Enterprise Platform Eligibility | Yes |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Intel® One-Click Recovery | Yes |
| Intel® Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel® Threat Detection Technology (TDT) | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Active Management Technology (Intel® AMT) | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| L2 cache | 36864 KB |
| Graphics output | DP2.1 UHBR20, HDM2.1 FRL 12GHz, eDP1.4b |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Warnings | Ensure that the processor is adequately cooled to prevent overheating., Avoid shocks and drops so as not to damage delicate components., Do not touch the processor pins to avoid electrostatic damage. |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, WebNN, Windows ML |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Sparsity support | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |