-
−5%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Harness the ultimate gaming edge with AMD Ryzen™ 7 9800X3D Processor. Enjoy faster gaming with 2nd gen AMD 3D V-Cache™ technology for low latency.
| Summary | AMD Ryzen 7 9800X3D. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor socket: Socket AM5, Processor lithography: 4 nm. Memory channels: Dual-channel, Maximum internal memory supported by processor: 192 GB, Memory types supported by processor: DDR5-SDRAM. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics, On-board graphics card base frequency: 2200 MHz. Market segment: Desktop, Supported instruction sets: AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3, Compatible operating systems: Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit. USB version: 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Vendor Homepage | https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/9000-series/amd-ryzen-7-9800x3d.html |
| Unit Box Height | 0.005 |
| Unit Box Length | 0.04 |
| Unit Box Width | 0.04 |
| Cooler included | No |
| Package type | Tray |
| Processor base frequency | 4.7 GHz |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 9800X3D |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor threads | 16 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| ECC | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600/5600 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES/AVX/AVX 2.0/AVX-512/SSE/SSE2/SSE3/SSE4.1/SSE4.2/SSSE3 |
| USB ports quantity | 5 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Model | 100-000001084 |
| CPU Family name | AMD Ryzen 7 |
| Model number | R7-9800X3D |
| Units per Shipping Box | 72 |
| Unit Calculated Volume | 0.0001286/8E-06 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.06 kg |