-
−1%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
AMD Ryzen 9 9950X
When You Want the Best for Gaming and Creating
| Summary | AMD Ryzen 9 9950X. Processor family: AMD Ryzen™ 9, Processor socket: Socket AM5, Processor lithography: 4 nm. Memory channels: Dual-channel, Maximum internal memory supported by processor: 192 GB, Memory types supported by processor: DDR5-SDRAM. On-board graphics card model: AMD Radeon, On-board graphics card base frequency: 2200 MHz. Supported instruction sets: AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Vendor Homepage | https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/9000-series/amd-ryzen-9-9950x.html |
| Unit Box Height | 0.005 |
| Unit Box Length | 0.04 |
| Unit Box Width | 0.04 |
| Cooler included | No |
| Package type | Tray |
| Processor base frequency | 4.3 GHz |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Processor cache | 80 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 9950X |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor threads | 32 |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| ECC | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600/5600 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Non-ECC | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES/AVX/AVX 2.0/AVX-512/SSE/SSE2/SSE3/SSE4.1/SSE4.2/SSSE3 |
| Model | 100-000001277 |
| CPU Family name | AMD Ryzen 9 |
| Model number | 9950X |
| Units per Shipping Box | 36 |
| Unit Calculated Volume | 0.0002533 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.072 kg |