Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Dominant Gaming Desktop Processor
Lead your team to victory with the top 8-core AMD gaming processor.
| Summary | AMD Ryzen 7 7700X. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor socket: Socket AM5, Package type: Tray. Memory channels: Dual-channel. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics. Market segment: Desktop, Compatible operating systems: Windows 11/10 x64, RHEL, Ubuntu |
| Vendor Homepage | https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-7700x |
| Unit Box Height | 0.004 |
| Unit Box Length | 0.05 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| Cooler included | No |
| Package type | Tray |
| Processor base frequency | 4.5 GHz |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 7700X |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor threads | 16 |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Memory channels | Dual-channel |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL, Ubuntu |
| Market segment | Desktop |
| Model | 100-000000591 |
| CPU Family name | AMD Ryzen 7 |
| Model number | R7-7700X |
| Units per Shipping Box | 36 |
| Unit Calculated Volume | 0.00026 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.071 kg |