- In stock
-
−17%
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
AMD Ryzen 5 8400F is the starting point for PC gaming processors.
| Summary | AMD Ryzen 5 8400F. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor socket: Socket AM5, Processor lithography: 4 nm. Memory channels: Dual-channel, Memory types supported by processor: DDR5-SDRAM, Memory clock speeds supported by processor: 3600,5200 MHz. Market segment: Desktop, Supported instruction sets: AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, Compatible operating systems: Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Vendor Homepage | https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/8000-series/amd-ryzen-5-8400f.html |
| Unit Box Height | 0.005 |
| Unit Box Length | 0.04 |
| Unit Box Width | 0.04 |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Cooler included | No |
| Package type | Tray |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 8400F |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor threads | 12 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600/5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AES/AVX/AVX 2.0/AVX-512/MMX/SSE/SSE2/SSE3/SSE4.1 |
| USB ports quantity | 5 |
| CPU Family name | AMD Ryzen 5 |
| Model number | 8400F |
| Units per Shipping Box | 36 |
| Unit Calculated Volume | 0.0002533 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.071 kg |