-
−5%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | AMD Ryzen 7 5700G. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor socket: Socket AM4, Processor lithography: 7 nm. Memory channels: Dual-channel, Memory types supported by processor: DDR4-SDRAM, Memory clock speeds supported by processor: 3200 MHz. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics, On-board graphics card base frequency: 2000 MHz. Market segment: Desktop |
| Vendor Homepage | https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-7-5700g |
| Unit Box Height | 0.01 |
| Unit Box Length | 0.05 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| Component for | PC |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Cooler included | No |
| Package type | Tray |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 5700G |
| Processor operating modes | 32-bit/64-bit |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor threads | 16 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2000 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Market segment | Desktop |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| CPU Family name | AMD Ryzen 7 |
| Model number | 5700G |
| Units per Shipping Box | 60 |
| Unit Calculated Volume | 0.000152 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.058 kg |