-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
CPU RYZEN X6 R5-7500F SAM5 OEM/65W 3700 100-000000597 AMD
| Summary | AMD Ryzen 5 7500F. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor socket: Socket AM5, Processor lithography: 5 nm. Memory channels: Dual-channel, Memory types supported by processor: DDR5-SDRAM, Memory clock speeds supported by processor: 3600,5200 MHz. Market segment: Desktop, Compatible operating systems: Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Vendor Homepage | https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-7500f |
| Unit Box Height | 0.005 |
| Unit Box Length | 0.04 |
| Unit Box Width | 0.04 |
| Cooler included | No |
| Package type | Tray |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 7500F |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor threads | 12 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600/5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| CPU Family name | AMD Ryzen 5 |
| Model number | 7500F |
| Units per Shipping Box | 60 |
| Unit Calculated Volume | 0.000152 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.061 kg |