- In stock
-
−15%
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 Box
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 Box
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Cooler included | No |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor cache | 76 MB |
| Processor threads | 24 |
| Processor model | 9900X |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon |
| Supported instruction sets | AVX-512, SSE4.2, AES, AVX 2.0, AVX, SSE3, SSE, SSSE3, SSE4.1, SSE2 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600, 5600 |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | Yes |
| Warnings | Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled., Use appropriate processor mounting equipment to avoid mechanical damage., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash. |