-
−1%
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 Box
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 Box
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Launch date | 9/15/2022 |
| Processor threads | 24 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor cache type | L3 |
| Processor operating modes | 64-bit, 32-bit |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor cores | 12 |
| Processor model | 7900X |
| Box | Yes |
| Processor base frequency | 4.7 GHz |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 400 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 2200 MHz |
| On-board graphics card | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| ECC | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 5200 MHz, 3600 |
| L1 cache | 0.768 MB |
| L2 cache | 12000 KB |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 5 |