-
−1%
AMD Ryzen 9 5900XT processor 3.3 GHz 72 MB L2 & L3 Box
AMD Ryzen 9 5900XT processor 3.3 GHz 72 MB L2 & L3 Box
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor threads | 32 |
| Processor cache | 72 MB |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cores | 16 |
| Processor model | 5900XT |
| Processor base frequency | 3.3 GHz |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | No |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AVX, SSE4.2, AES, AVX-512, SSE3, SSE, AVX 2.0, SSSE3, SSE4.1, SSE2 |
| Non-ECC | Yes |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz, 2933 MHz, 2667 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Warnings | Use appropriate processor mounting equipment to avoid mechanical damage., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash., Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled. |
| Total number of SATA connectors | 2 |
| USB ports quantity | 4 |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |