-
−2%
AMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 Tray
AMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 Tray
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor base frequency | 4.7 GHz |
| Cooler included | No |
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor model | 9800X3D |
| Processor cores | 8 |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor threads | 16 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor cache type | L3 |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Market segment | Desktop |
| Supported instruction sets | AVX, SSE3, SSE, AVX-512, AVX 2.0, SSE4.1, SSE2, SSE4.2, AES, SSSE3 |
| Memory clock speeds supported by processor | 5600 MHz, 3600 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| ECC | Yes |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Warnings | Use appropriate processor mounting equipment to avoid mechanical damage., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash., Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled. |
| USB ports quantity | 5 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |