-
−1%
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 Tray
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 Tray
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor cache type | L3 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor model | 8700F |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor threads | 16 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Cooler included | No |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor base frequency | 4.1 GHz |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| Market segment | Desktop |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE2, AVX 2.0, SSE4.2, AES, SSE3, SSE, AVX-512, AVX, SSSE3, MMX |
| Memory clock speeds supported by processor | 5200 MHz, 3600 |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Warnings | Use appropriate processor mounting equipment to avoid mechanical damage., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash., Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled. |
| USB ports quantity | 5 |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 16 TOPs |