-
−1%
AMD Ryzen 7 5700 Processor - BOX
AMD Ryzen 7 5700 Processor - BOX
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Component for | PC |
| Processor threads | 16 |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache | 16 MB |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor lithography | 7 nm |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 5700 |
| Processor manufacturer | AMD |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz, 3200 MHz, 2667 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Warnings | Use appropriate processor mounting equipment to avoid mechanical damage., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash., Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled. |