- In stock
AMD Ryzen 5 9500F Processor - Tray
AMD Ryzen 5 9500F Processor - Tray
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor threads | 12 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor cores | 6 |
| Processor model | 9500F |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor socket | Socket AM5 |
| On-board graphics card | No |
| Supported instruction sets | SSE3, SSSE3, AVX-512, AMD-V, SHA, AVX 2.0, AVX, MMX-plus, SSE, SSE4A, SSE4.2, AES, SSE4.1, SSE2, FMA3 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 5600, 3600 |
| Warnings | Use appropriate processor mounting equipment to avoid mechanical damage., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash., Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled. |
| USB ports quantity | 5 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |