- In stock
-
−3%
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 Tray
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 Tray
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor model | 8400F |
| Processor cores | 6 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 16 MB |
| Cooler included | No |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor cache type | L3 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | No |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | SSE3, SSE, AVX-512, AES, SSE4.1, SSE2, MMX, AVX, AVX 2.0 |
| Market segment | Desktop |
| Memory clock speeds supported by processor | 5200 MHz, 3600 |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Warnings | Use appropriate processor mounting equipment to avoid mechanical damage., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash., Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled. |
| USB ports quantity | 5 |