- In stock
AMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 Box
AMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 Box
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor model | 5600XT |
| Processor threads | 12 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Cooler included | Yes |
| Processor cores | 6 |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Warnings | Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash., Use appropriate processor mounting equipment to avoid mechanical damage. |