AMD Ryzen 5 5600G processor 3.9 GHz 16 MB L3 Box
AMD Ryzen 5 5600G processor 3.9 GHz 16 MB L3 Box
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cooler included | Yes |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor operating modes | 64-bit, 32-bit |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor threads | 12 |
| Component for | PC |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor base frequency | 3.9 GHz |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor lithography | 7 nm |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Box | Yes |
| Processor cores | 6 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |