- In stock
-
−2%
AMD Ryzen 5 5600 processor 3.5 GHz 32 MB L3
AMD Ryzen 5 5600 processor 3.5 GHz 32 MB L3
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor threads | 12 |
| Cooler included | No |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor lithography | 7 nm |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor manufacturer | AMD |
| Box | No |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor model | 5600 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor base frequency | 3.5 GHz |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667, 2933, 3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Warnings | Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash. |