- In stock
-
−1%
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 Box
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 Box
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor generation | AMD Ryzen 4000 Series |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 12 |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor model | 4500 |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| Market segment | Desktop |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933, 2667, 3200 MHz |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Warnings | Use appropriate processor mounting equipment to avoid mechanical damage., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash., Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled. |