-
−7%
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 Box
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 Box
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor model | 4100 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Processor cache type | L3 |
| Box | Yes |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz, 2933 MHz, 2667 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |