- In stock
AMD EPYC 9575F processor 3.3 GHz 256 MB L3
AMD EPYC 9575F processor 3.3 GHz 256 MB L3
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Configurable TDP-down | 320 W |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor base frequency | 3.3 GHz |
| Cooler included | No |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor threads | 128 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Box | No |
| Processor model | 9575F |
| Processor cores | 64 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Thermal Design Power (TDP) | 400 W |
| Configurable TDP-up | 400 W |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory bandwidth (max) | 576 GB/s |
| Memory channels | Dodeca-channel |