- In stock
AMD EPYC 9124 Processor (16C/32T) 3.0GHz (3.7GHz Turbo) Socket SP5 TDP 200W
AMD EPYC 9124 Processor (16C/32T) 3.0GHz (3.7GHz Turbo) Socket SP5 TDP 200W
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor model | 9124 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor threads | 32 |
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | AMD |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Warnings | Avoid direct contact with water., Keep away from sources of heat., Dispose of according to local regulations. |