Noctua NH-D15 G2 chromax.black - Next-generation dual-tower CPU cooling system (black)
Noctua NH-D15 G2 chromax.black - Next-generation dual-tower CPU cooling system (black)
Guarantee
72 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Warranty period | 6 year(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Material | Aluminium, Copper |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Voltage | 12 V |
| Weight | 1.52 kg |
| Depth | 152 mm |
| Width | 150 mm |
| Height | 168 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), Socket AM4, LGA 1151 (Socket H4), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1156 (Socket H), LGA 1155 (Socket H2), Socket AM5, LGA 1851, LGA 1700 |
| Type | Air cooler |
| Rotational speed (min) | 1250 RPM |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Self-Stabilising Oil-pressure (SSO) bearing |
| Noise level (low speed) | 19.7 dB |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Airflow | 155.6 m³/h |
| Suitable location | Processor |
| Noise level (high speed) | 24.8 dB |
| Fan diameter | 14 cm |
| Mean time to failure (MTTF) | 150000 h |
| Warnings | Take appropriate precautions during installation to avoid damage to computer components., Ensure that the unit is switched off before starting to assemble or dismantle the cooling unit., Do not touch the fan during operation. |