-
−1%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
High Performance and Elegance with the brand new All-in-One liquid coolers from Xilence. These advanced coolers combine impressive performance, quality, flexible tubing, and a metallic design for the ultimate PC gaming experience.
Powerful and efficient:
With an impressive TDP, these AiOs can effortlessly and efficiently cool even the most demanding CPUs.
Stable and reliable cooling that delivers high performance even under extreme conditions.
Elegant design and premium materials:
The design of Xilence liquid coolers captivates with its elegance and the Infinity Mirror. The long, flexible, and sturdy tubes enable easy installation and adapt flexibly to individual requirements.
The ARGB and PWM 120mm fans are pre-installed, and the fan cables have been combined, requiring only one cable to be connected for both fan and pump. The high-gloss finish gives the system a sophisticated aesthetic.
Radiant illumination:
Immerse the system in a fascinating play of light. Xilence liquid coolers are equipped with powerful LEDs that illuminate the case in a bright ambiance. The lighting is not only effective but also customizable to underline personal style.
Infinity Mirror with LED technology:
The LED technology creates a captivating infinite mirror effect, giving the system a futuristic and unique touch. The pulsating light of the Infinity Mirror expertly showcases the PC.
| Summary | Xilence XC998. Type: Liquid cooling kit, Fan diameter: 12 cm, Airflow: 76 m³/h, Bearing type: Ceramic bearing. Product colour: White |
| Vendor Homepage | https://www.xilence.net/en/water-coolers/262 |
| Unit Box Height | 0.135 |
| Unit Box Length | 0.467 |
| Unit Box Width | 0.215 |
| Airflow | 76 m³/h |
| Bearing type | Ceramic bearing |
| Fan diameter | 120 mm |
| Fan noise level (max) | 28 dB |
| Fan noise level (min) | 18 dB |
| Pump connector | 3-pin |
| Pump motor speed | 2400 RPM |
| Pump noise level | 28 dB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Suitable location | Processor |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3)/LGA 1151 (Socket H4)/LGA 1155 (Socket H2)/LGA 1156 (Socket H)/LGA 1200 (Socket H5)/LGA 1700/LGA 1851/LGA 1954/Socket AM4/Socket AM5 |
| Type | Liquid cooling kit |
| Base plate material | Copper |
| Product colour | White |
| Radiator material | Aluminum |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Radiator depth | 120 mm |
| Radiator height | 27 mm |
| Radiator width | 397 mm |
| Waterblock depth | 72 mm |
| Waterblock height | 54 mm |
| Waterblock width | 72 mm |
| Weight | 1800 g |
| Model | XC998 |
| Model name | XC998 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.01637 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.63 kg |