The Darkflash DV240S is a CPU water cooler designed for Intel and AMD platforms, featuring a 240mm aluminum heatsink and copper water block for efficient heat dissipation. It is equipped with two 120mm ARGB PWM fans that operate silently and provide efficient airflow.
The Darkflash DV240S is a CPU water cooler designed for Intel and AMD platforms, featuring a 240mm aluminum heatsink and copper water block for efficient heat dissipation. It is equipped with two 120mm ARGB PWM fans that operate silently and provide efficient airflow.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Darkflash DV240S is a CPU water cooler designed for Intel and AMD platforms, featuring a 240mm aluminum heatsink and copper water block for efficient heat dissipation. It is equipped with two 120mm ARGB PWM fans that operate silently and provide efficient airflow.
Features | |
|---|---|
| Product Type | CPU Water Cooler |
| Product Brand | Darkflash |
| Model | DV240S |
Specifications | |
| Water Block Dimensions | 73.1 × 73.1 × 72.4 mm |
| Heat Exchanger Dimensions | 292 × 120 × 27mm |
| Cable Length | 440mm |
| Pump Voltage Rating | DC 12V |
| Pump Start Voltage | ≥6V |
| Pump Current Consumption | 0.6A |
| Pump Power Consumption | 7.20W (max.) |
| Fan Dimensions | 120 × 120 × 25mm |
| Fan Voltage Rating | 12V |
| Fan Start Voltage | ≥6V |
| Fan Speed | 800-1800 RPM ±10% |
| Fan Rated Current | 0.65 A |
| Fan Noise Level | 30 dBa ±10% |
| Airflow Speed | 64.05 CFM ±10% |
| Air Pressure | 1.85 ±10% mm-HO |
| Color | Black |
Additional Information | |
| Included Components |
|
| Safety Warning | Use the product for its intended purpose to ensure safety and performance. |