The ARCTIC P14 PRO PWM PST A-RGB cooler features a 140mm size, a maximum speed of 2500 RPM and a static pressure of 5.2 mm/H2O. It features a 4-pin PWM connector for synchronized control and operates at a quiet 25 dB(A) while delivering a high airflow of 110 CFM.
The ARCTIC P14 PRO PWM PST A-RGB cooler features a 140mm size, a maximum speed of 2500 RPM and a static pressure of 5.2 mm/H2O. It features a 4-pin PWM connector for synchronized control and operates at a quiet 25 dB(A) while delivering a high airflow of 110 CFM.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The ARCTIC P14 PRO PWM PST A-RGB fan has a size of 140mm, a maximum speed of 2500 RPM and a static pressure of 5.2 mm/H2O. It features a 4-pin PWM connector for synchronized control, and its operation is quiet - 25 dB(A) while providing a high airflow of 110 CFM.
Features | |
|---|---|
| Product type | Case fan |
| Model | ARCTIC P14 PRO PWM PST A-RGB |
Specifications | |
| Fan speed | 400 - 2500 RPM (PWM controlled) |
| Air flow | 110 CFM / 186 m³/h |
| Static pressure | 5.2 mm/H2O |
| Fan bearing | Fluid dynamic bearing |
| Voltage / Current | 0.35A / 12V DC |
| Connection | 4-Pin fan plug + 4-Pin socket |
| Cable length | 400mm + 80mm Daisy-Chain cable |
| LED | 12x A-RGB Gen2 |
| RGB Voltage / Current | 5V DC / 0.40A |
| LED connector | 3-Pin A-RGB plug + 3-Pin socket |
| Size | 140 x 140 x 27 mm |
| Weight | 237 g |
| Color | White body with optional lighting |